Milczenie to głos ciszy

Strona główna · ku kontemplacji · Miłosierdzie jest królewskie!

Twój artykuł

Miłosierdzie jest królewskie!

Przyzwyczailiśmy się (może zbyt pochopnie) do obrazu króla jako samowolnego, z nikim sie nie liczącego człowieka, który robi co chce, bez liczenia się z nikim i niczym (co najwyżej z Bogiem, jezeli w Niego wierzy). Chciałbym podzielić się moim skromnym doświadczeniem Jezusa jako Króla i to Króla Wrzechświata.

Królowanie to przede wszystkim miłosierdzie!

Król ma pełnię władzy co oznacza, że może robic co chce i podejmować decyzje jakie chce. I jest pewien zasadniczy problem. Król podejmując decyzyje, które są ostateczne, jest ostatnią szansą na korzystną zmianę, nadzieją, ostatnią instancją osoby czy stworzenia w której sprawie podejmuje decyzje. Od Jego decyzji nie ma już odwołania, nie można jej cofnąć. Jest ostateczna! Wymaga rozwagi i a niekiedy ogromu współczucia. Aby ta decyzja była sprawiedliwa musi być nasączona po brzegi miłosierdziem. Bo od tej decyzji już nikt, nigdzie i nigdy się nie odwoła przed żadnym trybunałem. Jest tu tylko bezmiar miłosierdzia. Nie ma miejsca w takim osądzie na nic innego!

Człowiek jest "namiestnikiem" Boga na ziemi

Bóg stwarzając człowieka, zaprosił go do współkrólowania na ziemi. Nakazał mu aby ten czynił sobie ziemię poddaną Rodz.1,28. Co oznacza w kontekście powyższego, aby z dóbr ziemi korzystał z jej poszanowaniem, delikatnością, świadom, że jest ostatnią instancją na ziemi dla całego stworzenia. Można by powiedzieć, że człowiek otrzymał nakaz aby z wielkim szacunkiem podchodził do dobra jakim jest całe stworzenie, bo ono należy do Boga.
Człowiek wskutek grzechu owo miłosne spojrzenie w kierunku stowrzenia zamienił na pożądliwość demona. W wyniku tego całe stworzenie ugina się pod jego ciężarem. Jednak, dzięki Bożemu Miłosierdziu nie jest to stan nieodwracalny!
Modlitwa kontemplacyjna wskazuje kierunek powrotu, powrotu do stanu Dziecka Bożego, do komunii z Bogiem a jeżeli z Bogiem to całym należącym do Niego stworzenie.. Powrotu do doświadczenia, że Bóg nigdy się od człowieka nie oddzielił, że zawsze z nim był, jest i będzie. Powrotu do doświadczenia, że owszem jesteśmy królami na tej ziemi ale miłosiernymi - jak nasz Ojciec, który jest w niebie - wobec całego stworzenia, że zachowujemy delikatną serdeczność, szacunek i miłosierdzie bo "stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych" Rz.8,19. W naszym królowaniu nie powinno być głupoty, samowoli, marnotrastwa, zbędnego cierpienia. Wobec stworzenia winniśmy okazywać szacunek, przez wzgląd na Boga.
Bo stworzenie wciąż czeka ....

8 pa 2017 23:28:29

BÓG Cię kocha ;)
wyszukiwarka
Ostatnio dodane
 • Powrót do modlitwy słownej
 • Marsz z ciemności
 • Wychodzenie z ciemności
 • Wiara, Nadzieja, Miłość
 • Miłosierdzie jest królewskie!
 • Litania wdzięczności
 • Stworzeni mimo wszystko
 • Krzyż jest kluczem do drzwi ....
 • Budzisz mnie
 • Niecodzienne noce

 • Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca!
  Jak dobry jest Bóg dla prawych, dla tych, co są czystego serca!
  Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

  "Jakże się to stanie?"(Łk 1:34).
  Maryja nie nie pyta: czy napewno lub dlaczego! - Ona pyta tylko JAK?
  Jest to najwłaściwsza odpowiedź stworzenia na zaproszenie Boga.